Fiat Nuova 500 — 1959

Härlig svensksåld 500, proffsrenoverad till toppskick.

Ted Gryth
Valuaror

"En proffsig renovering som har hållt sig mycket fin trots att det är ca 25 år sedan den blev klar."

bidding starts 5:th of Mars
LOT NUMBER
13276
NÄTTRABY
140 - 160 000 SEK
Ted Gryth

Denna bil köptes av nuvarande ägare 1983, för att renoveras. Tillsammans med en god vän som var bilmekaniker plockades bilen ner och den rost som fanns svetsades. När allt förarbete var klart lackades den och monterades ihop, inredning kläddes om och motorn renoverades.
Bilen blev färdig och registrerades 1996 och har sedan använts för sommarturer till träffar och utställningar.
Efter ett tag kom han över en motor med lite mer effekt som han monterade och som sitter i nu, men den renoverade originalmotorn följer med.

    1959/1959
    1959-02-04
    11230 km
    GJA583
    035743
    13 / 18
    Textil
    Ljusgul

    Går fint, fungerar som den ska. Lite vassare motor än standard sitter i och renoverad originalmotor medföljer.

    Omklädd inredning i fint skick

    Äldre proffslack med få bruksspår, fint krom.

    En trevlig liten italienare i mycket fint skick, körklar och besiktigad för alltid.

Fordonsstatus: Itrafik 1996-05-23
Ursprungsbesiktning: 1959-02-04 (typbes)
Datum i trafik första gången: 1959-02-04
Senast godkända besiktning: 2018-04-09
Besiktigad tom: -
Körförbud: Nej
Antal ägare: 6

Nuova 500 introducerades i juli 1957. Den var avsedd att konkurrera med de mikrobilar som var populära i Europa under 1950-talet. Den tekniska uppbyggnaden följde den större 600-modellen, med svansmotor, självbärande kaross med självmordsdörrar och individuell hjulupphängning runt om, men mekaniken var enklare, med luftkyld tvåcylindrig motor på 13 hk och osynkroniserad växellåda.

Bilen sålde sämre än förväntat och redan till höstens bilsalong i Turin uppdaterades 500:n. Den ursprungliga versionen kallades nu 500 Economica och såldes till ett reducerat pris. Sedan tillkom 500 Normale med bättre utrustning, som öppningsbara fönster i dörrarna och ett riktigt baksäte. Bägge modellerna fick en starkare motor på 15 hk. 1958 kom 500 Sport, med en något större och starkare motor.

1960 kom den uppdaterade 500 D, med den större motorn från Sport-versionen.

I juni 1965 kom 500 F, med framhängda dörrar. 1968 kompletterades programmet med den 500 L, eller Lusso, med modifierad interiör med ny instrumentbräda och större stötfångare.