Visa alla bilder

Rolls-Royce Silver Cloud II 6,2L — 1961

En pampig Rolls-Royce Silver Cloud från det tidiga 60-talet här i en lite skamfilad kostym.

Nisse Brandt
Besiktningsman
Skicka E-post meddelande
Rebecca R Bengtsson
Handläggare
Skicka E-post meddelande

"En lyxvagn med behov."

NEDRÄKNING
HÖGSTA BUD
27 FEB 11:10
85 000SEK
DELBETALNING FRÅN
OBJEKTNR
LAGERORT
17592
HALLSTAVIK
BEDÖMT VÄRDE
RESERVATIONSPRIS
200 - 220 000 SEK
Ej uppnått
LÄGG DITT BUD (MINST 86 000 SEK)
Budgivningen sker inklusive, ej avdragbar moms.
SEK
Inropsavgift: 5% dock minst 2900 SEK (inkl. moms)
BUDHISTORIK
33953
24 FEB 12:34
85 000 SEK
27220
23 FEB 23:08
82 000 SEK
28041
23 FEB 17:04
81 000 SEK
12708
22 FEB 12:32
80 000 SEK
29597
21 FEB 22:07
77 000 SEK
LOGGA IN FÖR ATT LÄGGA BUD
Du behöver ha ett konto och vara inloggad för att lägga bud.
Tipsa och dela
Äger du en liknande Rolls-Royce Silver Cloud II?
Kontakta oss för en kostnadsfri värdering.
Nisse Brandt
Besiktningsman
Skicka E-post meddelande
Rebecca R Bengtsson
Auktionshandläggare
Skicka E-post meddelande

"En lyxvagn med behov."

Beskrivning

Nuvarande ägare köpte bilen hösten 1991 och han använde den under en kortare period. Sedan har Rolls-Roycen blivit ståendes oanvänd i en fastighet full med andra veteranbilar. Bilen har tidigare renoverats/reparerats mellan åren 1988-1990. Under denna period så gjordes en del jobb på bland annat bromssystemet, styrservot och växellådan. Bilen genomgick även en lackbehandling.

I dagsläget så har bilen stått still i drygt 30 år och behöver en rejäl översyn av dess olika system då det är svårt att bedöma skicket av dessa okulärt.

Rolls- Roycen är omlackerad tidigare i sitt liv och denna var väl då i ett ok skick men med ett underarbete som kunde ha varit bättre. Och nu efter det långa stilleståndet så har karossen fått sig några törnar och lacken har börjat uppvisa små blåsor. Även rost syns under lacken, främst under listverk på dörrarna.

Bilen är ej startad vid fotograferingstillfället men motorn går runt på startmotorn. Det är hål i bränsletanken beroende på att någon lyft bilen i denna.

Tekniska data

  • Årsmodell/modellår
    1961/1961 
  • Första registreringsdatum
    1988-01-04 
  • Avläst mätarställning
    45845 miles 
  • Regnr
    FSP153 
  • Chassinummer
    LSWC600 
  • Kw / hk
    138 / 188 
  • Drivmedel
    Bensin 
  • Växellåda
    Automat 
  • Klädsel
    Skinn 
  • Färg
    Flerfärgad 

Skickbedömning

  • Skick tekniskt:

    Ostartad men motorn går runt på startmotorn. I övrigt vet vi inte så mycket om det tekniska skicket. Hål i bränsletanken.

  • Skick interiör:

    Skinninredning i ett slitet men samtidigt till synes komplett skick, se bilder.

  • Skick exteriör:

    Äldre omlackering. Det finns repor och små bucklor i karossen och det finns viss rost under lacken, se bilder. Undertill ser bilen bättre ut än förväntat. Kromverket är i ett slitet och delvis rostigt skick, se bilder. Äldre däck med bra mönsterdjup.

  • Skick helhet:

    Bilen bör betraktas som ett renoveringsobjekt. Den har potential att bli fin igen om man lägger ner lite tid o möda.

Fordonsuppgifter från Transportstyrelsen

Fordonsstatus: Avst 2008-04-14
Ursprungsbesiktning: 1987-12-07 (regbes)
Datum i trafik första gången: 1988-01-04
Senast godkända besiktning: 1992-06-29
Besiktigad tom: 1994-06-30
Skattebefriad: Ja
Körförbud: Ja
Antal ägare: 3

Fakta om modellen

Silver Cloud blev en riktig storsäljare för det brittiska prestigemärket Rolls-Royce. Totalt tillverkades hela 7 451 stycken mellan 1955 och 1966. Med Silver Cloud lyckades Rolls-Royce för första gången också sälja lika många bilar som syskonmärket Bentley med sin S-Type.

Silver Cloud som fanns i två hjulbaser var Rolls-Royce första med kaross som var ritad direkt för bilen.

1959 presenterades Silver Cloud II med ny V8 i aluminium på 6, 2 liter och 170 hk – vilket gav betydligt bättre prestanda än den tidigare sexan.

Sista steget kom 1963 med Silver Cloud III som har dubbla strålkastare. Precis som på efterträdaren Silver Shadow.

Lagerort och visningsinfo

Lagerort: Hallstavik

Kontakta besiktningsman/handläggare för att boka en tid för visning:

Nisse Brandt
+46 707 50 89 99
nisse@bilwebauctions.se

Hämtning

Hämtning skall ske senast: 2025-03-13.

OBS! Betalning (deposition till vårt klientmedelskonto) skall ske inom 5 dagar och innan hämtning. När vi mottagit din deposition på vårt klientmedelskonto skickar vi en bekräftelse till din e-postadress och du kan planera för hämtning.

Auktionsinfo

Allmänt om skicket på fordonen
  • På denna auktion har många fordon ingått i bilsamlingar och stått stilla (undanställda) länge. Av denna anledning är de beskrivna utifrån ett samlarperspektiv och kan behöva teknisk genomgång / underhållsservice (oljeservice, byte av batteri, däck, bromsöversyn mm) innan de kan tas i bruk.
  • Under auktionsdagarna kan informationen om ett objekt komma att uppdateras, fram till dagen innan auktionen avslutas. När du bjuder vid slutet av auktionstiden, och även har lagt bud tidigare, så ber vi dig därför att läsa igenom beskrivningarna noga, för det fall att något har ändrats (på grund av ev. ny info).
Viktigt att veta innan du bjuder!
  • När en auktion avslutats med dig som hösta budgivare och reservationspris uppnåtts erhåller du en rättighet att kunna köpa aktuellt auktionsobjekt. Med denna rättighet skall du bege dig till auktionsplatsen och bedöma auktionsobjektet och sedan fatta ditt beslut om köp. Först när du bestämt dig på auktionsplatsen tecknas köpeavtal. Innan du beger dig till på auktionsplatsen vill vi att du deponerar auktionssumman plus inropsavgift på vårt klientmedelskonto.
  • När du besiktigar ett inropat auktionsobjekt skall du undersöka detta noga och härefter fatta ditt beslut om köp. Anser du efter besiktning att du inte vill teckna köpeavtal meddelar du detta och då återbetalas deponerad summa samt inropsavgift.
  • Om du väljer att inte komma och besiktiga objektet på auktionsplatsen så kommer vi att debitera inropsavgiften. Härefter avslutas din möjlighet att köpa auktionsobjektet och deponerad auktionssumma återbetalas. Dock återbetalas ej inropsavgiften.
  • Om du genomför hela köpet på distans (utan att besöka auktionsplatsen) har du 14 dagars ångerrätt, men måste på egen bekostnad återlämna objektet. Dina fraktkostnader och andra kostnader ersätts ej när ångerrätt utnyttjas.
  • För objekt som inte avhämtats inom 14 dagar kan lagerhållning komma att debiteras. Du deltager i budgivningen efter inloggning på vår auktionsplattsform.
  • Du kan också deltaga i auktionerna fysiskt på plats, (utan att använda datakommunikation) på vårt auktionskontor i Göteborg och på ev. andra auktionsplatser. Ring isåfall kundtjänst på tel. 031-933331, så du får auktionstiden bekräftad innan du kommer.

Tack för att du följer våra auktioner!

Vi skickar ett mejl till dig när budgivningen startar.


STÄNG

Tack för visat intresse, du kommer nu få nyheter och information om kommande auktioner.

STÄNG