Copyright © 2026 Bilweb Auctions AB. All rights reserved.

Visa alla bilder
Visa film

Ford Scorpio 2.9 Cosworth 24v — 1992

En bekväm sleeper med plats för hela familjen.

Nedräkning
AVSLUTAD
Högsta bud
21 000 SEK
Delbetalning från:

Objektnr
12635
Lagerort
Grödinge

Reservationspris:
Ej uppnått

Tipsa och dela
Äger du en liknande Ford Scorpio 2.9 Cosworth? Kontakta oss för en kostnadsfri värdering
Johan Ålander
Värderingssamordnare
Kontakta via mail
"Fin Ford Scorpio Cosworth med endast två brukare."

Beskrivning

Detta är en trevlig sleeper med 2,9 liters V6:a, 24 ventiler och 194 hästkrafter. För att göra det lättare att koncentrera sig på alla hästar är den utrustad med en fyrtsegs automatlåda och servostyrning. För att öka på trivseln ytterligare kan man pumpa upp luftkudden i förarstolen. Glastaklucka med skjutbart solskydd för gassiga dagar, cruisecontrol, centrallås, nya fjädrar fram samt nya bussningar krängningshämmare, tolvvoltsuttag i bagageutrymmet samt dragkrok som klarar 1850 kg med BE-körkort är andra tillbehör som man gärna uppskattar. Originalfälgar medföljer.

Besiktningen gick ut 2019 och har inte körts sedan dess.
Carfax Gratis historik (24)

Tekniska data

Årsmodell/modellår
1992/1992
Första registreringsdatum
1991-11-04
Avläst mätarställning
205600 km
Kw / hk
143 / 194
Drivmedel
Bensin
Växellåda
Automat
Klädsel
Textil
Färg
Vit

Skickbedömning

  • Skick tekniskt

    Går bra och växlar fint. Känns solid.

  • Skick interiör

    Inredning i mycket bra skick.

  • Skick exteriör

    Ovanligt bra för att vara en snart trettio år gammal Ford. Rost i skärmkanter bak. Lite skav och repor samt någon mindre bula. Småskador på fälgarna. Bra däck.

  • Skick helhet

    En intressant sleeper i bruksskick som med lite pyssel kan bli riktigt fin.

Fordonsuppgifter från Transportstyrelsen

Fordonsstatus: Avst 2019-10-29
Ursprungsbesiktning: 1991-11-04 (regbes)
Datum i trafik första gången: 1991-12-20
Besiktigad tom: - 2019-06-30
Senast godkända besiktning: 2018-04-26
Körförbud: Ja
Skattebefriad: Nej
Årsskatt: 2413 Kr Betalningsmånad Maj 2019
Debitering vid påställn 402 Kr
Skatt betald t.o.m 2020-05-31
Antal ägare: 3

Fakta om modellen

Ford Scorpio generation 1 fanns mellan 1985 till 1994. Generation 2 som har de så kallade fiskögonen (syftar på strålkastarna) salufördes mellan 1994 till 1998.
Scorpio Cosworth har en 2,9 liters V6 med dubbla överliggande kamaxlar och 24 ventiler. I standardutförande tog Ford ut knappt 200 hästkrafter ur den. En fyrstegad automatlåda såg till att växlingarna utfördes utan skrap. Enligt samtida tester tog det 8,8 sekunder från stillastående till 100 km/h. Toppfart 225 km/h.

Lagerort och visningsinfo

Endast bokad visning
För visning av fordonet kontakta handläggare Johan Ålander

Mail: johan.alander@bilwebauctions.se
Telefon: +46 705 80 91 17

Hämtning

Hämtning sker efter tidsbokning. Vänligen boka tid genom att ringa till Johan Ålander på telefon +46 705 80 91 17 eller maila till johan.alander@bilwebauctions.se
Hämtning skall ske senast fredagen den 22:e maj 2020.

OBS! Betalning (deposition till vårt klientmedelskonto) skall ske inom 5 dagar och innan hämtning. När vi mottagit din deposition på vårt klientmedelskonto skickar vi en bekräftelse till din e-postadress och du kan planera för hämtning.

Auktionsinfo

Allmänt om skicket på fordonen
  • På denna auktion har många fordon ingått i bilsamlingar och stått stilla (undanställda) länge. Av denna anledning är de beskrivna utifrån ett samlarperspektiv och kan behöva teknisk genomgång / underhållsservice (oljeservice, byte av batteri, däck, bromsöversyn mm) innan de kan tas i bruk.
  • Under auktionsdagarna kan informationen om ett objekt komma att uppdateras, fram till dagen innan auktionen avslutas. När du bjuder vid slutet av auktionstiden, och även har lagt bud tidigare, så ber vi dig därför att läsa igenom beskrivningarna noga, för det fall att något har ändrats (på grund av ev. ny info).
Viktigt att veta innan du bjuder!
  • När du ropat in ett objekt och reservationspris uppnåtts, vill vi att du deponerar hela köpesumman på vårt klientmedelskonto innan hämtning kan ske.
  • När du skall hämta ett inropat objekt vill vi att du synar detta noga (undersöker det). Anser du då att objektet inte motsvarar vår beskrivning behöver du inte fullfölja köpet. Istället återbetalas i detta läge deponerad köpesumma samt inropsavgift
  • Om du ej synar/undersöker objektet på plats, debiteras inropsavgift, men du behöver ej fullfölja affären
  • Om du genomför hela köpet på distans har du 14 dagars ångerrätt, men måste på egen bekostnad återlämna objektet. Dina fraktkostnader och andra kostnader ersätts ej när ångerrätt utnyttjas.
  • För objekt som inte avhämtats inom 14 dagar kan lagerhållning komma att debiteras.

Tack för att du följer våra auktioner!

Vi skickar ett mejl till dig när budgivningen startar.


Logga in för att kunna spara favorit

Med ett konto på bilwebauctions får du tillgång till mina sidor, där du hittar dina sparade favoriter, dina bud och mycket mer

STÄNG